CLT drewno klejone krzyżowo

  • CLT - drewno klejone krzyżowo

To materiał składający się z desek drewnianych klejonych wdłużnie i poprzecznie (drewno 99%, klej 1 %) o max. wymiarach 3, 25 x 16 m.  Kleje używane do klejenia desek nie zawierają formaldehydu i są całkowicie ekologiczne. Krzyżowe klejonie daje większą wytrzymałość mechaniczną. Elementy konstrukcyjne są monolityczne, co powoduje, że mogą wytrzymywać duże obciążenia w różnych kierunkach.  Elementy klejone w ten sposób nie pękaja i nie skracają się . Panele CLT mogą być stosowane zarówno na ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne, a także na stropy i dachy.  W porównaniu do ścian zewnętrznych murowanych zyskujemy 6 - 10 % miejsca ponieważ ściany z CLt są o tyle cieńsze. 

  • Odporność na ogień, trzesięnie ziemi, trwałość

W przypadku pożaru drewno zwęgla się od zewnątrz do wewnątrz. Warstwa zwęglona w dużej mierze eliminuje dopływ tlenu, dzięki czemu dalsze spalanie postępuje bardzo powoli. Nadpalone panele zachowują projektowane właściwości wytrzymałościowe nawet w wysokich temperaturach (F 90).  3, 5, 7, 9 warstwy klejone krzyżowo, zapewniają doskonałą stabilność wymiarową, co z kolei zapewnia doskonałą statyczność konstrukcji.  Panele połączone stalowymi łącznikami tworzą monolityczną całość ścian i sklepień, które z kolei po montażu zapewniają całkowicie sztywną konstrukcję. CLT jest czterokrotnie lżejsze niż tradycyjna konstrukcja betonowa, dzięki czemu fundamenty można ograniczyć do minimum. Ze względu na wszystkie wymienione powyżej cechy konstrukcje postawione w systemie CLT, odpowiednio zabezpieczone, mogą przetrwać dziesiątki, a nawet setki lat.

  • Izolacja

Zewnętrzne ściany zbudowane z minimalnej grubości – 11 cm CLT, składające się z 5 warstw, mają wartość U = 0,9 W/m²K. Przy tej samej objętości drewno magazynuje o 57% więcej energii cieplnej niż cegła. Drewno, jako zapora dla energii cieplnej w domu z litego drewna BBS, otwiera możliwość przeniesienia letniego ciepła w mroźniejsze zimowe dni i z kolei zachowania przyjemnego odświeżającego chłodu w najbardziej upalne dni lata. Ściany, stropy i dachy z litych elementów drewnianych są naturalną klimatyzacją, nie wymagającą żadnych dodatkowych rozwiązań technicznych.

  • Szybki montaż 

Domy z drewna klejonego powstają w kilka dni. 

  • Zdrowie i natura 
Panele CLT naturalnie kontrolują wilgotność domu, co zapewnia stałą wilgotność przez cały rok kalendarzowy.
Badania wykazały, ze dom z litego drewna jest bardzo zdrowy dla naszego życia. Zapobiega między innymi chorobom sercowo-naczyniowym i stresowym. Podczas produkcji paneli i ich montażu odpady są ograniczone do minimum. Od produkcji do montażu, cały proces przemysłowy jest tak zoptymalizowany, aby zminimalizować straty materiałowe, a powstałe odpady są przerabiane w procesie recyklingu, na przykład na pellet.
Drewno magazynuje CO2, zamiast zostawiać je wolne.
Powrót
Jesteśmy partnerem:
Thoma
Copyright © 2013 Just Wood It         Created by Kreator Marki  Powered by XIDEMIA CMS