Drewno ze ścinki w odpowiedniej fazie księżyca (tzw. drewno księżycowe)

 

Firma Thoma prowadzi w Europie zdecydowanie największy tartak drewna, w którym ścinka odbywa się według faz Księżyca. Drzewa ścinane są wyłącznie w czasie spoczynku wegetacyjnego w ubywającej fazie Księżyca.
Ponadto pozyskiwane jest jedynie takie drewno, które pochodzi wyłącznie z okolicznych lasów, które posiadają certyfikację wg standardów PEFC dotyczącą zrównoważonej gospodarki drewnem.

Na Politechnice Federalnej w Zurychu przeprowadzono pod kierownictwem profesora Zürchera wieloletnie próby drewna ścinanego w odpowiedniej fazie Księżyca.
Wykazano szereg zależności występujących pomiędzy procesami zachodzącymi w drewnie a rytmem ubywającego i przybywającego Księżyca.


Odwieczna tradycja traktująca o właściwym terminie ścinki drzew w celu uzyskania optymalnej trwałości drewna i odporności na grzyby i insekty znana już była w wielkich kulturach budownictwa drewnianego. W Japonii znajdują się najstarsze na świecie budowle z drewna (1600 lat) – zbudowane z drewna pozyskanego w odpowiedniej fazie Księżyca.

Podsumowując można powiedzieć: drewno pozyskiwane w odpowiedniej fazie Księżyca nie jest cudownym środkiem, ani też zabobonem. Drewno to z pewnością stanowi element w całym łańcuchu elementów mających wpływ na jakość w procesie obróbki drewna. Tysiącletnie doświadczenia ludzkości potwierdzają przy tym wiele możliwości zastosowania tego drewna.

Naszym celem jest budowa najzdrowszych domów z surowca odnawialnego. W tym zakresie nie ma miejsca na środki ochrony drewna i trujące kleje.
Drewno ścinane we właściwej fazie Księżyca to trwały materiał z natury. Rytm natury sprawia, że ludzie nie są skazani na wady zastosowania trujących środków chemicznych – i dlatego Państwa dom w systemie Holz100 wykonany bedzie z litego drewna pozyskanego w odpowiedniej fazie Księżyca.

 

 

Powrót
Jesteśmy partnerem:
Thoma
Copyright © 2013 Just Wood It         Created by Kreator Marki  Powered by XIDEMIA CMS